TC. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

SMS BİLGİ SERVİSİ

Sms Bilgi Servisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni ve güncellenmiş hali ile ticaret erbabının kullanımına sunulmuştur. Bu servis, kullanıcıların gümrük beyannamelerine ilişkin çeşitli bilgilere cep telefonu kullanılarak ulaşabilmesini sağlar. Cep telefonundan kısa mesaj olarak gönderilecek bir iki kelime ile gümrük beyannamelerine ilişkin çeşitli bilgiler yine kısa mesaj olarak cep telefonuna gönderilir.

Servis sayesinde kullanıcılar, beyanname numarasını göndererek; gümrük beyannamesinin gümrükte onayından sonra belirlenen: hat, durum, muayene memuru, muayene tarihi ve gümrük muayenesinden sonra belirlenen: bloke tarihi, kapanma tarihi vb. bilgilere ulaşabilirler.
Bu kapsamda istenilirse, sözkonusu bilgiler beyanname durumu değişikliğinde, anında kullanıcılara iletilebilmektedir.

Kullanıcılar gümrük kodunu kısa mesaj olarak göndererek o gümrükte seçilen yıl içerisindeki bütün beyannamelerinin sayıları ile dağılımlarını ve açık beyannamelerinin listelerini öğrenebilirler. Bu bilgilerin yanında sistemden ihracat beyannamelerinin Maliye Bakanlığı Vedop sistemine iletimi ile ilgili durum ve tarih bilgilerinin de kısa mesaj olarak alınabilmesinin yanı sıra beyannameye ait tahakkuk eden vergi bilgilerini ve Beyannamenin Dış Ticaret Müsteşarlığı DİR otomasyon Sistemine aktarılıp aktarılmadığını da öğrenilebilecekler.

Bu bilgilerin yanında sistemden ihracat beyannamelerinin Maliye Bakanlığı Vedop sistemine iletimi ile ilgili durum ve tarih bilgileri de kısa mesaj olarak alınabilmektedir.

Servis, Turkcell, Avea ve Vodafone cep telefonlarını desteklemektedir. Üç operatör için de "3737" servis numarası kullanılmaktadır.

Beyanname bilgilerine ulaşmak için SMS bilgi servisin kullanımı, gümrük idarelerine gitmekten çok daha kolaydır!
SMS Bilgi servisinde kullanacağınız telefonları belirlemek için tıklayın

Servis kullanımı hakkında bilgi almak için tıklayın

SMS Bilgi Servisinde yaşadığınız sorunları Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz. 306 79 79'a çağrılarınızı bırakabileceğiniz gibi, internet üzerinden de ( Çağrı Merkezi Uygulaması ) çağrılarınızı bırakabilirsiniz.