1. Kanserojen madde nedir?

Yıllar içerisinde tıbbi araştırmalar, insanlarda kansere neden olduğu düşünülen sağlığa zararlı maddelerin ve endüstriyel işlemlerin giderek genişleyen bir listesini belirlemiştir. Bunlar 'kanserojen maddeler' olarak bilinmektedir ve kendine özgü kontrol ve mevzuata tabidir.

Bilinen kanserojen maddelerin listesi genişlediği için en iyisi tüm kimyasal maddelerin potansiyel olarak sağlığa zararlı olduklarını varsaymak ve bunlara eşit derecede muamele etmektir.2. Kanser nedir?

Kanser, vücut dokularını, özellikle yeni hücrelerin gelişmesini etkileyen bir bozukluktur. ‘Kanserli’ hücreler şunlardan biri olabilir:


3. Ne tür maddeler kanserojendir?

Sağlığa zararlı maddelere dair bilgiler, hangilerinin kanserojen olduğunu söyleyecektir. Bir sonraki bölüm, daha az bilinenlerin bazıları hakkında ayrıntılar vermektedir.

Dört madde tehlikeli kanserojenler oldukları içi bilhassa yasaklanmıştır. Bunlar:
Bu maddeler ve bunların tuzları yalnızca ruhsat altında kullanılabilir veya ithal edilebilir.4. Nerede karşılaşılabilir?

Bazı türleri ithal edilmesine karşın tehlikeli konsantrasyonlarda kanserojen maddelerle karşılaşmanız pek mümkün değildir. Yine de bazı kanserojen maddelerin endüstriyel işlemlerin sonucu olduklarını göz önünde bulundurun; örneğin:


5. Bunlar hangi tür kanserlere neden olabilir?

Duruma göre değişir. Farklı türdeki kanserojen maddeler vücudun farklı kısımlarına saldırır; örneğin:
Bununla birlikte kanserojen maddeler solunum, sindirim veya cilt teması yoluyla olsun ya da olmasın vücut ile temas halinde hasara yol açabilir. Dolayısıyla bunlarla doğrudan temastan kaçınılması son derece önemlidir.6. Riskleri azaltmak için neler yapılabilir?

Malzeme güvenlik bilgi formlarını daima kontrol edin. Bunlar yoksa, ürünün ve gerekli güvenlik önlemlerinin ne olduğundan emin olana kadar muayene ve numune alımına devam etmeyin.

Eşyanın ne olduğunu tespit edemiyor ve muayene ve numune alımına devam etmeniz gerekiyorsa, bu işlemleri büyük dikkat ile yapınız ve mümkün olan en iyi kişisel koruyucu ekipmana ilişkin uzman tavsiyesi alınız.Bu bölümde yer alan kılavuz bilgiler, bazen muayene ve numune alma prosedürü sırasında karşılaşılan risklere, kullanmanız gereken güvenlik ekipmanları ve almanız gereken önlemlere ait genel uyarı işlevini amaçlamaktadır.
Daha fazla bilgi için ulusal idarenizin mevzuat ve yönergesine başvurmalısınız.


Revizyonlar
Sürüm Tarih Değişiklikler
1.0 12.10.2012 İlk sürüm